FANDOM


Dziś trudno jest określić, kiedy i w jakich okolicznościach zrodziła się trafna nazwa skoczków AK - cichociemni.
Powstało na pewno w czasie trwania wojny, jednak ustalenie, która z wielu niżej przedstawionych hipotez jest prawdziwa, trudno już dzisiaj stwierdzić. A jak mogli powstać cichociemni? Poniżej przedstawiam, kilka scenariuszy, do których udało mi się dotrzeć:

  • Pierwszy z możliwych scenariuszy mówi, że nazwa cichociemni wzięła się od tajemniczego znikania z jednostek żołnierzy, rekrutowanych na cichociemnych. Znikali oni po cichu w nocy, nikogo o niczym nie informując.
  • Inny scenariusz mówi, że jest to spolszczona wersja angielskiego określenia Silent and Unseen, charakteryzującego sposób działania przyszłych spadochroniarzy AK.
  • Według kolejnych źródeł określenie związane jest ze sposobem pojawiania się cichociemnych w okupowanym Kraju.
  • Według Aleksandra Grobickiego nazwa cichociemni powstała od...nazwy zapalnika. Ów zapalnik był długą aluminiową rurką, wypełnioną substancjami chemicznymi. Uczestnicy kursu SO (Special Operations) używali tego zapalnika do płatania sobie nieszkodliwych, aczkolwiek irytujących figli. Zapalnik zgniatało bezszelestnie i po ciemku, a reszta działa się już sama. Nazywali go "cichociemnym", w późniejszym okresie nazwa ta przylgnęła do jego użytkowników - cichociemnych.

Pierwszym dokumentem, w którym pojawia się określenie cichociemni pochodzi z września 1941 roku, a jest to instrukcja Oddziału VI. W czasie wojny w Polsce termin ten nie był znany. Spadochroniarzy nazywano zrzutkami lub ptaszkami. W części dokumentów stosowano umowny rysunek ptaka. Dopiero w latach powojennych w historiografii przyjęto na trwałe termin cichociemny, który na ogół pisze się bez cudzysłowu i z małej litery.

Cichociemni

Fot. "Wojskowa Formacja Specjalna GROM..."

Do „cichociemnych” (skoczków spadochronowych do zadań specjalnych) wybrano 2413 kandydatów, 605 z nich ukończyło szkolenie specjalne, 316 przerzucono drogą powietrzną do kraju. „Cichociemni” przechodzili bardzo trudne i skomplikowane szkolenia, których zasięg obejmował m.in.: dywersję, partyzantkę, wywiad, łączność, zadania operacyjno-sztabowe, pancerne i przeciwpancerne, służby lotnicze, podrabianie dokumentów itp. Stanowili kadrę wszechstronnie wyszkoloną, która stanowić miała elitę instruktorską i przekazać swą wiedzę i doświadczenie szerokim rzeszom żołnierzy Podziemnego Frontu w kraju. Byli wszędzie. Uczestniczyli niemal we wszystkich poważniejszych akcjach. Byli zaciekle tropieni przez Gestapo i Abwehrę. Jeden z nich kierował Oddziałem II Komendy Głównej AK. W Powstaniu Warszawskim brało udział 91 „Cichociemnych”, w sztabach, w linii, na różnych stanowiskach dowodzenia, w służbie łączności, w produkcji środków walki.
W ramach SOE skakało ponadto 17 Polaków do Albanii, Grecji, Francji, Jugosławii i północnych Włoch oraz w ramach polskiego zespołu francuskiej sekcji SOE kilkunastu Polaków do ośrodków polonijnych w północnej Francji.

Lista 316 cichociemnych którzy złożyli przysięge na Rotę Armii Krajowej i oddali skok nad Ojczyzną. Nie wszystkim im dane było stanąć ponownie na ojczystej ziemi- dziewięciu z nich zgineło w szczątkach rozbitych samolotów lub podczas skoku bojowego nad Polską.

  1. Adrian Florian "Liberator"
    Cichociemni-odznaka
  2. Bałuk Stefan "Starba"
  3. Bator Ignacy "Opór"
  4. Bazała Leon "Striwiąż"
  5. Bąkiewicz Zbigniew "Zabawka"
  6. Benedyk Tadeusz "Zahata"
  7. Benrad Adam "Drukarz"
  8. Bernaczyk Kazimierz "Rango"
  9. Betkowski Jacek "Topór"
  10. Biały Jan "Kadłub"
  11. Bichniewicz Jerzy "Błękitny"
  12. Bidziński Niemir "Ziege Karol"
  13. Biedrzycki Stanisław "Opera"
  14. Bielski Romuald "Bej"
  15. Bieniea Jan "Osterba"
  16. Bieżuński Jan "Orzyc"
  17. Bilski Kazimierz "Rum"
  18. Prus Bogusławski Andrzej "Pancerz"
  19. Boryczka Adam "Brona"
  20. Borys Adam "Pług"
  21. Burdziński Tadeusz "Malina"
    476538 cichociemni 01 2012 2 34
  22. Busłowicz Michał"Bociek"
  23. Buyno Jerzy "Gżegżółka"
  24. Bystrzycki Przemysław "Grzbiet"
  25. Bzdawka Bernard "Siekiera"
  26. Cetys Teodor "Wiking"
  27. Chmieloch Ryszard "Błyskawica"
  28. Chmielowski Antoni "Wołk"
  29. Chyliński Eugeniusz "Frez"
  30. Cieplik Franciszek "Hatrak"
  31. Czaykowski Andrzej "Garda"
  32. Czepczak-Górecki Bronisław "Zwijak"
  33. Czerwiński Kazimierz "Bryzga"
  34. Człapka Kazimierz "Pionek"
  35. Czuma Józef "Skryty"
  36. Dąbrowski Adam "Puti"
  37. Dekutowski Hieronim "Zapora"
  38. Dmowski Stanisław "Podlasiak"
  39. Dziadosz Rudolf "Zasaniec"
  40. Dzikielewski Feliks "Oliw"
  41. Eckhardt Mieczysław "Bocian"
  42. Emir-Hassan Jerzy "Turek 2"
  43. Farenholc Oskar "Sum"
  44. Fijałka Michał "Kawa"
  45. Flont Władysław "Grandziarz" lub "Grandziarzon"
  46. Fortuna Ludwik "Siła"
  47. Fuhrman Kazimierz "Zaczep"
  48. Gałecki Adolf "Maszop"
  49. Garczyński Marian "Skała"
  50. Gaworski Tadeusz "Lawa"
  51. Gilowski Stanisław "Gotur"
  52. Godzik Władysław "Skrzat"
  53. Golarz-Teleszyński Marian "Góral 2"
  54. Gołębiowski Marian "Ster"
  55. Gołuński Norbert "Bombram"
  56. Górski Jan "Chomik"
  57. Górski Stefan "Brzeg"
  58. Grodzicki Krzysztof "Jabłoń"
  59. Gromnicki Zygmunt "Gula"
  60. Grun Bronisław "Szyb"
  61. Grycz Jan "Dziadzio"
  62. Harasymowicz Stanisław "Lalka"
  63. Hauptman Władysław "Gapa"
  64. Heczko-Kalinowski Gustw "Skorpion"
  65. Hencel Stanisław "Pik"
  66. Hoffman Wojciech "Bugaj"
  67. Hörl Jan "Frog"
  68. Iglewski Antoni "Ponar" lub "Vanadi"
  69. Ignaszak Stefan "Drozd"
  70. Ipohorski-Lenkiewicz Wiesław "Zagroda"
  71. Iranek-Osmecki Kazimierz "Heller" lub "Makary"
  72. Iszkowski Jerzy "Orczyk"
  73. Jabłoński Bolesław "Kalia"
  74. Jachciński Henryk "Kret"
  75. Jackiewicz Bolesław "Łabędź"
  76. Jagileski Stanisław "Gacek"
  77. Jakubowski Ewaryst "Brat"
  78. Jankowski Stanisław "Burek"
  79. Januszkiewicz Henryk "Spokojny"
  80. Jarosz Janusz "Szermierz"
  81. Jasieński Stefan "Alfa" lub "Urban"
  82. Jastrzębski Antoni "Ugór"
  83. Jaworski Tadeusz "Gont"
  84. Jaworski Tadeusz Stanisław "Bławat"
  85. Jeziorański Zdzisław, Nowak Jan "Zych"
  86. Jokiel Jan "Ligota"
  87. Jurecki Marian Aleksander Józef "Orawa"
  88. Jurkiewicz Longin "Mysz"
  89. Kalenkiewicz Maciej "Kotwicz"
  90. Kamieński Jan "Cozas"
  91. Kamiński Bronisław "Golf"
  92. Kaszyński Eugeniusz "Nurt"
  93. Kazimierczak Stanisław "Ksiądz"
  94. Kiwer Edward "Biegaj"
  95. Klimowicz Władysław "Tama"
  96. Klimowski Tadeusz "Klon"
  97. Klinicki Maksymilian "Wierzba 2"
  98. Klocek-Niewęgłowski Włodzimierz "Garłuch"
  99. Kobyliński Tadeusz "Hiena"
  100. Kobyliński Wacław "Dziad"
  101. Kochański Jan "Jarema"
  102. Kochański Władysław "Bomba"
  103. Kolasiński Stanisław "Ulewa"
  104. Konik Bronisław "Sikora"
  105. Konstanty Ignacy "Szmaragd"
  106. Kontrym Bolesław "Żmudzin"
  107. Kopisto Wacław "Kra"
  108. Koprowski Franciszek "Dąb"
  109. Kossakowski Tadeusz "Krystynek"
  110. Kostuch Tomasz "Bryła"
  111. Kotorowicz Stanisław "Kron"
  112. Kowalik Edward "Ciapciuś"
  113. Kowalski Jerzy "Baba"
  114. Kowalski Ryszard "Benga"
  115. Kozłowski Julian "Cichy"
  116. Kożuchowski Henryk "Hora"
  117. Krajewski Henryk "Trzaska" lub "Wicher"
  118. Krasiński Adam "Szczur"
  119. Krizar Leopold "Czeremosz"
  120. Krokay Walenty "Siwy"
  121. Kryszczukajtis Mirosław "Szary"
  122. Krzymowski Stanisław "Kostka"
  123. Kuczyński Marian "Zwrotnica"
  124. Kujawiński Stanisław "Wodnik"
  125. Kułakowski Aleksander "Rywal"
  126. Kwarciński Mieczysław "Ziut"
  127. Kwiatkowski Bohdan "Lewar"
  128. Lech Jan "Granit"
  129. Lech Włodzimierz "Powiślak"
  130. Leśkiewicz Marian "Wygoda"
  131. Lewandowski ALeksander "Wiechlina"
  132. Lewko Kazimierz "Palec"
  133. Lewkowicz Bronisław "Kurs"
  134. Linopwski Artur "Karp"
  135. Lipiński Wojciech "Lawina"
  136. Luszowicz Zdzisław "Szakal"
  137. Łada Lech "Żagiew"
  138. Łagoda Hieronim "Lak"
  139. Łakomy Albin "Twornik"
  140. Łastowski Zenon "Łobuz"
  141. Łojkiewicz Adolf "Ryś"
  142. Łopianowski Narcyz "Sarna"
  143. Łoś Ezechiel "Ikwa"
  144. Mackus Adma "Prosty"
  145. Majewicz Stefan "Hruby"
  146. Majorkiewicz Felicjan "Iron"
  147. Makagonow Aleksander "Wschód"
  148. Makarenko Anatol "Tłok"
  149. Maksyś Władysław "Azot"
  150. Malik Franciszek "Piorun 2"
  151. Marecki Władysław "Żabik 2"
  152. Marek Jan "Walka"
  153. Marynowski Edmund "Sejm"
  154. Matula Zbigniew "Radomyśl"
  155. Matysko Jan "Oskard"
  156. Mazur Stanisław "Limba"
  157. Messing Janusz "Bekas"
  158. Mich Stefan "Jerz"
  159. Michalczewski Wincenty "Mir"
  160. Miciek Władysław "Młot"
  161. Milewicz Zygmunt "Róg"
  162. Mostowiec Marian "Lis"
  163. Motylewicz Piotr "Grab" lub "Krzemień"
  164. Mrazek Zbigniew "Aminius"
  165. Nadolczak Bruno "Piast"
  166. Nakoniecznikoff-Klukowski Przemysław "Kruk 2"
  167. Niedzielski Rafał "Mocny"
  168. Niemczycki Jerzy "Janczar"
  169. Niepla Kazimierz "Kawka"
  170. Nosek Antoni "Kajtuś"
  171. Nowacki Józef "Horyń"
  172. Nowak Piotr "Oko"
  173. Nowakowski Michał "Harpun"
  174. Nowobilski Tadeusz "Dzwon"
  175. Nowodworski Cezary "Głód"
  176. Nuszkiewicz Ryszard "Powolny"
  177. Odrowąż-Szukewicz Bolesław "Bystrzec"
  178. Okulicki Leopold "Niedźwiadek" lub "Kobra"
  179. Olszewski Stanisław "Bar"
  180. Ossowski Stanisław "Jastrzębiec 2"
  181. Ostrowiński Henryk "Smyk"
  182. Osuchowski Kazimierz "Rosomak"
  183. Paczkowski Alfred "Wania"
  184. Parada Michał "Mapa"
  185. Parczewski Jan "Kraska"
  186. Pentz Karol "Skała 2"
  187. Perekładowski Fliks "Przyjaciel 2"
  188. Peszke Zdzisław "Kaszmir"
  189. Pękała-Górski Mieczysław "Bosak"
  190. Piasecki Zbigniew "Orlik"
  191. Piątkowski Bohdan "Mak"
  192. Pic Witold "Cholewa"
  193. Piekarski Aleksander "Turkuć"
  194. Pieniak Czesław "Bór"
  195. Pijanowski Wacław "Dym"
  196. Pich Adolf "Góra" lub "Dolina"
  197. Piotrowski Edward "Mema"
  198. Piotrowski Julian "Rewera 2"
  199. Piwnik Jan "Ponury"
  200. Pluta Wilhelm "Pion"
  201. Pokładecki Marian "Zoli"
  202. Pokultinis Alfred "Fon"
  203. Policiewicz Zygmunt "Świerk"
  204. Poliszuk Jarosław "Arab"
  205. Polończyk Bolesław "Kryształ"
  206. Pospieszalski Antoni "Curie"
  207. Poznański Jan "Pływak"
  208. Prądzyński Janusz "Trzy"
  209. Przetocki Jacek "Oset"
  210. Przybylik Stefan "Gruch"
  211. Psykała Mieczysław "Kalwadosik"
  212. Pukacki Franciszek "Gzyms"
  213. Rachwał Bronisław "Glin"
  214. Raczkowski Stanisław "Bułany"
  215. Raszplewicz Kazimierz "Tatar 2"
  216. Ratajski Leszek "Żal"
  217. Riedl Adam "Rodak"
  218. Rogowski Jan "Czarka"
  219. Romaszkan Roman "Tatar"
  220. Rossiński Czesław "Kozioł"
  221. Rostek Jan "Dan"
  222. Rostworowski Jan "Mat"
  223. Różycki Jan "Busik"
  224. Rudkowski Roman "Rudy"
  225. Runge Tadeusz "Osa"
  226. Rybka Franciszek "Kula"
  227. Rydzewski Lech "Grom"
  228. Rzepka Kazimierz "Ognik"
  229. Sawicki Zygmunt "Samulik"
  230. Scheller-Czarny Edwin "Fordon"
  231. Seeman Tadeusz "Garbus"
  232. Serafin Jan "Czerchawa"
  233. Serafiński Fryderyk "Drabina"
  234. Sędziak Stanisław "Warta"
  235. Siakiewicz Władysław "Mruk"
  236. Sikorski Zenon "Pożar"
  237. Skowron Marian "Olcha 2"
  238. Skowroński Ryszard "Lechita"
  239. Skowroński Stanisław "Widelec"
  240. Skrochowski Jan Kanty "Ostroga"
  241. Skwierczyński Leopold "Aktor"
  242. Smela Jan "Wir"
  243. Smólski Kazimierz "Sosna"
  244. Sokołowski Jerzy "Mira"
  245. Sokołowski Tadeusz "Trop"
  246. Sokół Tadeusz "Bug 2"
  247. Sołtys Stanisław "Sowa"
  248. Specylak Zbigniew "Tur"
  249. Spychalski Józef "Grudzień" lub "Luty"
  250. Sroczyński Zdzisław "Kompresor"
  251. Starzyński Leszek "Malewa"
  252. Starzyński Tadeusz "Ślepowron"
  253. Stocki Tadeusz "Ćma"
  254. Stołyhwo Olgierd "Stewa"
  255. Stpiczyński Aleksander "Klara"
  256. Straszyński Zdzisław "Meteor"
  257. Strumpf Witold "Sud"
  258. Szczepański Mieczysław "Dębina"
  259. Szewczyk Piotr "Czer"
  260. [[Szpakowicz Wiesław] "Pak"
  261. Szternal Kazimierz "Zryw"
  262. Sztrom Jerzy "Pilnik"
  263. Szubiński Władysław "Dach"
  264. Szwiec Waldemar "Robot"
  265. Szydłowski Adam "Poleszuk"
  266. Szymański Feliks "Boga"
  267. Ściegienny Wincenty "Las"
  268. Śliwa Kazimierz "Strażak"
  269. Śmietanko Władysław "Cypr"
  270. Śmigielski Tadeusz "Ślad"
  271. Świątkowski Andrzej "Amurat"
  272. Tajchman Michał "Mikita"
  273. Tarnawski Aleksander "Upłaz"
  274. Tomaszewski Tadeusz "Wąwóz"
  275. Trojanowski Czesław "Litwos"
  276. Trondowski Stanisław "Grzmot 2"
  277. Trybus Adam "Gaj"
  278. TwardyZbigniew "Trzask"
  279. Uklański Witold "Herold"
  280. Ulm Zygmunt "Szybki"
  281. Walter Jan "Cyrkiel"
  282. Waruszyński Zbigniew "Dewjtis 2"
  283. Wątróbski Józef "Jelito"
  284. Whitehead Alfred "Dolina 2"
  285. Wiącek Jan "Kanarek"
  286. Wiechuła Bernard "Maruda"
  287. Wiechuła Ludwik "Jeleń"
  288. Wierzejewski Tomasz "Zgoda 2"
  289. Wilczewski Michał "Uszka"
  290. Wilczkiewicz Zbigniew "Kij"
  291. Winiarski Zdzisław "Przemynik"
  292. Winter Stanisław "Przemytnik"
  293. Wiszniwski Otton "Topola"
  294. Wiszniowski Roman "Harcerz"
  295. Wiśniewski Władysław "Wróbel"
  296. Witkowski Ludwik "Kosa"
  297. Wolniak Bogusław "Mięta"
  298. Woźniak Jan "Kwaśny"
  299. Zabielski Józef "Żbik"
  300. Zachmast Henryk "Zorza"
  301. Zając Józef "Kolanko"
  302. Zalewski Janusz "Chinek"
  303. Zaorski Wacław "Ryba"
  304. Zapotoczny Stanisław "Płomień"
  305. Zarembski Wiktor "Zrąb"
  306. Zawacka Elżbieta "Zo"
  307. Zawadzki Alfred "Kos"
  308. Zub-Zdanowicz Leonard "Dor"
  309. Zyga Ryszard "Lelum"
  310. Żaak Franciszek "Mamka"
  311. Żabierek Lech "Wulkan"
  312. Żakowicz Józef "Tabu"
  313. Żelechowski Tadeusz "Ring"
  314. Żelkowski Bronisław "Dąbrowa"
  315. Żórawski Bogusław "Mistral"
  316. Żychiewicz Antoni "Przerwa"


WYKAZ SKOCZKÓW
przeszkolonych i nie przerzuconych do Kraju, którzy zostali zaprzysiężeni na rotę AK po zakończeniu kursów odprawowych ANGLIA lipiec 1942 - wrzesień 1944

  1. Stanisław Andrzejewski, ps. "Ruta"
  2. Antoni Bąk, ps. "Kaczor"
  3. Wiktor Bernacki, ps. "Poborca"
  4. Ludwik Białkowski, ps. "Morar"
  5. Franciszek Bienia, ps. "Czerwień"
  6. Stanisław Błażewski, ps. "Rysy"
  7. Władysław Boniecki-Kozera, ps. "Lazur"
  8. Tadeusz Boroń, ps. "Druja"
  9. Bronisław Brągiel, ps. "Zarzewie"
  10. Jan Brzostowski, ps. "Włodarz"
  11. Lech Buntkowski, ps. "Stanica"
  12. Aleksander Charłoziński, ps. "Chart"
  13. Tadeusz Cieszewski, ps. "Borus"
  14. Adam Cieślik, ps. "Zdar"
  15. Edward Czajkowski, ps. "Eter"
  16. Konstanty Czatyrko, ps. "Książę"
  17. Mieczysław Danecki, ps. "Filar"
  18. Witold Dąbkowski, ps. "Morela"
  19. Czesław Dąbrowski, ps. "Oliwka"
  20. Tadeusz Dębicki, ps. "Płynny"
  21. Franciszek Derejski, ps. "Jastrząb"
  22. Karol Dorwski, ps. "Duży"
  23. Kazimierz Drążyk, ps. "Kaliber"
  24. Józef Drozd, ps. "Napięcie"
  25. Dezyderiusz Drużyński, ps. "Celuloza"
  26. Bolesław Dubicki, ps. "Zawrat"
  27. Adam Dybowski, ps. "Split"
  28. Kazimierz Dziurman, ps. "Masynisa"
  29. Stanisław Ejsmont, ps. "Człek"
  30. Zygmunt Faryniarz, ps. "Dypol"
  31. Zygmunt Ficek, ps. "Plaster"
  32. Stanisław Filar, ps. "Oktoda"
  33. Adam Gac, ps. "Słaby"
  34. Kazimierz Gaidowski, ps. "Rubin"
  35. Wiktor Garcorz, ps. "Lasza"
  36. Ryszard Gałła, ps. "Łyżka"
  37. Jan Gawlikowski, ps. "Kamionka"
  38. Andrzej Grocholski, ps. "Hubcza"
  39. Sławomir Grodzicki, ps. "Boy"
  40. Jerzy Gromkowski, ps. "Machiaveli"
  41. Tadeusz Haas, ps. "Syrena"
  42. Franciszek Hryniewicz, ps. "Strumień"
  43. Mieczysław Hufnagiel, ps. "Radża"
  44. Andrzej Iwanicki, ps. "Kończyna"
  45. Julian Iwanicki, ps. "Pająk"
  46. Ludwik Jasiński, ps. "Debra"
  47. Alojzy Józek, ps. "Sadyba"
  48. Mikołaj Jurczyc, ps. "Działo"
  49. Mikołaj Kaczanowski, ps. "Kres"
  50. Władysław Kaczmarek, ps. "Mściciel"
  51. Antoni Kawulok, ps. "Długi"
  52. Bernard Kierzkowski, ps. "Okoń"
  53. Zygmunt Kiersonowski, ps. "Horodzicz"
  54. Stanisław Klimowicz, ps. "Starter"
  55. Adam Kociołek, ps. "Chrust"
  56. Czesław Kołłupyło, ps. "Jutrzenka"
  57. Tadeusz Korek, ps. "Listek"
  58. Władysław Kościukiewicz, ps. "Poranek"
  59. Bolesław Kotowski, ps. "Łada"
  60. Władysław Kowalik, ps. "Przecinek"
  61. Stanisław Kozicki, ps. "Tutka"
  62. Bolesław Kozłowski, ps. "Szyna"
  63. Janusz Krajewski, ps. "Wycior"
  64. Mieczysław Krawczyszyn, ps. "Tartan"
  65. Bolesław Królicki, ps. "Mongoł"
  66. Michał Krupa, ps. "Ciupaga"
  67. Narcyz Krupowicz, ps. "Mandżur"
  68. Leszek Kubica, ps. "Struś"
  69. Bolesław Kucharek, ps. "Boby"
  70. Tadeusz Kuczyński, ps. "Zięba"
  71. Janusz Kulesza, ps. Niemira
  72. Narcyz Kulikowski, ps. "Zapalnik"
  73. Wacław Kulikowski, ps. "Dłuto"
  74. Bohdan Kurkowski, ps. "Zbrojarz"
  75. Adam Kwiatkowski, ps. "Sywula"
  76. Jan Lebiedziewicz, ps. "Skarga"
  77. Jerzy Lemme, ps. "Bokser"
  78. Sylwester Lenckowski, ps. "Skarpa"
  79. Tadeusz Lipecki, ps. "Wiór"
  80. Karol Lipowski, ps. "Różany"
  81. Edward Liszczyk, ps. "Elka"
  82. Tadeusz Lubuska, ps. "Zamar"
  83. Alfons Maćkowiak, ps. "Alma"
  84. Jan Magdzik, ps. "Elba"
  85. Ludwik Martel, ps. "Kobus"
  86. Wacław Mąkolski, ps. "Mesel"
  87. Czesław Migoś, ps. "Neptun"
  88. Teobald Miodek, ps. "Kierownica"
  89. HenrykMiszczyszyn, ps. "Diaz"
  90. Stefan Mitan, ps. "Nemo"
  91. Eugeniusz Mizerski, ps. "Model"
  92. Stanisław Młynek, ps. "Sarmat"
  93. Edmund Mnich, ps. "Eda"
  94. Tadeusz Natuniewicz, ps. "Pap"
  95. Franciszek Noculak, ps. "Colt"
  96. Jan Pakiewicz, ps. "Treki"
  97. Teodor Paschke, ps. "Kujawiak"
  98. Czesław Pasiewicz, ps. "Popiołek"
  99. Franciszek Pieczyk, ps. "Żelbet"
  100. Czesław Piotrowicz, ps. "Rumian"
  101. Tadeusz Popowicz, ps. "Godula"
  102. Aleksander Prociuk, ps. "Pałka"
  103. Zygmunt Purzycki, ps. "Szark"
  104. Dyonizy Rajcheld, ps. "Taran"
  105. Michał Raźny, ps. "Ognisty"
  106. Jakub Roman, ps. "Pędziwiatr"
  107. Alfons Romel, ps. "Zemsta"
  108. Ludwik Rychlicki, ps. "Różanka"
  109. Tadeusz Sapieja, ps. "Izolator"
  110. Mieczysław Seweryn, ps. "Rygiel"
  111. Stanisław Sielicki, ps. "Stochód"
  112. Franciszek Siegiel, ps. "Mściwój"
  113. Włodzimierz Skąpski, ps. "Orsza"
  114. Stefan Skupiński, ps. "Totul"
  115. Franciszek Socha, ps. "Nigmar"
  116. Edward Sojka, ps. "Miedza"
  117. Zbigniew Stankiewicz, ps. "Wiewiór"
  118. Jerzy Straszak, ps. "Osełka"
  119. Zbigniew Strojny, ps. "Dysk"
  120. Józef Suszczyński, ps. "Krzew"
  121. Jerzy Szczepka, ps. "Bzik"
  122. Józef Szpak, ps. "Wtyczka"
  123. Tadeusz Szubski, ps. "Fakir"
  124. Tadeusz Szymański, ps. "Dziedzic"
  125. Witold Świerz-Zalewski, ps. "Zawodzie"
  126. Franciszek Tarkiewicz, ps. "Blokada"
  127. Jan Tomczyk, ps. "Huk"
  128. Eugeniusz Tybulewicz, ps. "Czujny"
  129. Józef Wasiuk, ps. "Bratek"
  130. Zygmunt Węgorek, ps. "Żywiec"
  131. Aleksander Wicher, ps. "Sudny"
  132. Stanisław Wieliczko, ps. "Czerwony"
  133. tadeusz Wisłocki, ps. "Neonówka"
  134. Alfred Wiśniewski, ps. "As"
  135. Zbigniew Wolański, ps. "Cykl"
  136. Wacław Wołaszyn, ps. "Pola"
  137. Marian Wójcik, ps. "Larysa"
  138. Leon Wójek, ps. "Gostyniec"
  139. Władysław Wysocki, ps. "Latawiec"
  140. Tadeusz Zakrzewski, ps. "Zyndram"
  141. Józef Zbrzeźniak, ps. "Marniec"
  142. Edmund Ziranek, ps. "Doba"
  143. Loenard Złoczewski, ps. "Pila"
  144. Jerzy Zubrzycki, ps. "Płomieńczyk"
  145. Stefan Żak, ps. "Psota"
  146. Paweł Żołyński, ps."Ględa"
  147. Stanisław Grocholski, ps. "Grabina"
  148. Jan Kazimierski, ps. "Kuba"
  149. Henryk Śreniawa-Saganowski, ps. "Huss"
  150. Zofia Sarnowska, ps. "Puma"


WŁOCHY luty - lipiec 1944

  1. Edward Barycki, ps. "Nietoperz 2"
  2. Stanisław Bąbik, ps. "Wir 2"
  3. Henryk Bielan, ps. "Czubek 2"
  4. Zenon Biskupski, ps. "Pstrąg 2"
  5. Zbigniew Bryniarski, ps. "Gorlicz 2"
  6. Kazimierz Buszek, ps. "Watra 2"
  7. Stanisałw Donabidowicz, ps. "Narwal 2"
  8. Władysław Duszyński, ps. "Wrzos 2"
  9. Zbigniew Dziurlikowski, ps. "Cis 2"
  10. Zbigniew Gąsiewicz, ps. "Koczerga 2"
  11. Kaziemierz Giecewicz, ps. "Hyży 2"
  12. Jan Górnicki, ps. "Gralak 2"
  13. Józef Górny, ps. "Robak 2"
  14. Andrzej Groele, ps. "Sęp 2"
  15. Jan Hejke, ps. "Znicz 2"
  16. Jerzy Jackowski, ps. "Olza 2"
  17. Klemens Kowalczyński, ps. "Klin 2"
  18. Andrzej Kowalowski, ps. "Kulas 2"
  19. Bolesław Kowalski, ps. "Bekas 2"
  20. Stanisław Kowalski, ps. "Rekin 2"
  21. Zygmunt Kozłowski, ps. "Klon 2"
  22. Antoni Krajewski, ps. "Jasiona 2"
  23. Jerzy Krasiński, ps. "Sęk 2"
  24. Jerzy Król, ps. "Bąk"
  25. Marian Kujawski, ps. "Sosna 2"
  26. Zygmunt Kultys, ps. "Chmura 2"
  27. Bolesław Kwaśniewski, ps. "Kalina 2"
  28. Roman Lewicki, ps. "Rogal 2"
  29. Henryk Lipiński, ps. "Mar 2"
  30. Jan Lis, ps. "Jeleń 2"
  31. Michał Pakowski, ps. "Andrzej 2"
  32. Justyn Malecki, ps. "Jot 2"
  33. Władysław Maniak, ps. "Świrz 2"
  34. Roman Malinowski, ps. "Czajka 2"
  35. Stefan Monstyrski, ps. "Skiba 2"
  36. Leonard Myszkowski, ps. "Wileńka 2"
  37. Stefan Nadolski, ps. "Lama 2"
  38. Apolinary Narkiewicz, ps. "Bogdnaiec 2"
  39. Henryk Nowowiejski, ps. "Kania 2"
  40. Kazimierz Osiński, ps. "Czarny 2"
  41. Stanisław Pietrusiewicz, ps. "Piskor 2"
  42. Zdzisław Pietrzyk, ps. "Dzikus 2"
  43. Andrzej Podczerwiński, ps. "Kamień 2"
  44. Józef Proczka, ps. "Młot 2"
  45. Kazimierz Rachwał, ps. "Wrona 2"
  46. Jan Raciniewski, ps. "Wróbel 2"
  47. Marian Rogoziński, ps. "Muchawiec 2"
  48. Tadeusz Rosiek, ps. "Kapa 2"
  49. Andrzej Służewski, ps. "Sosna 2"
  50. Teofil Smykała, ps. "Smyk 2"
  51. Zbigniew Sołtysik, ps. "Krys 2"
  52. Jan Szaciłło, ps. "Surma 2"
  53. Kazimierz Szantyr, ps. "Oczeret 2"
  54. Stanisław Szmidt, ps. "Brona 2"
  55. Józef Szumski, ps. "Usza 2"
  56. Stanisław Tatarkowski, ps. "Kamień 2"
  57. Zygmunt Turski, ps. "Reduta 2"
  58. Zbigniew Wojszczuk, ps. "Miś 2"
  59. Jakun Wolanta, ps. "Wala 2"
  60. Zdzisław Wielgos, ps. "Lampart 2"
  61. Maciej Winiarski, ps. "Osika 2"
  62. Stanisław Wirga, ps. "Tulipan 2"
  63. Mieczysław Wojnarowski, ps. "Strzemię 2"
  64. Bolesław Wrzask, ps. "Dąbrowa 2"
  65. Antoni Zalewski, ps. "Giewont 2"
  66. Leszek Zawisza, ps. "Karaś 2"
  67. Jan Zamorzyński, ps. "Pińsk 2"


Wykorzystano materiały z:

cichociemni.ovh.org

naszswiat.net

grom.mil.pl

prasa.wiara.pl

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki